Stosowane jako uszczelnienie składowisk odpadów komunalnych. Wykonuje się z nich uszczelnienia w obrębie obiektów magazynowania i dystrybucji paliw płynnych. Zabezpieczenia korpusów drogowych przed wodą gruntowa, szczególnie w przypadku występowania agresywnych wód gruntowych. Zabezpieczenie korpusów drogowych narażonych okresowo na działanie wody na terenach zalewowych. Izolacja wodochronnych ścian oporowych, przyczółków i tuneli komunikacyjnych. Uszczelnienie rowów odwadniających przy korpusach dróg na zboczach i skarpach. Uszczelnienie dna zbiorników retencyjnych zbierających wody opadowe. Tworzenie trwałych przegród wodoszczelnych, pionowych lub poziomych, w gruntach pod drogami zabezpieczających wody gruntowe przed zanieczyszczonymi spływami opadowymi z dróg. Zabezpieczenie podłóż i wód gruntowych przed zanieczyszczeniami występującymi w nasypach drogowych budowanych z odpadów przemysłowych.
Ze względu na strukturę i surowce z jakich sa wykonane, membrany dzielimy na:
funkcje: uszczelnienie, separacja
Geomembrany płaskie mają zastosowanie jako uszczelnienie w konstrukcjach zbiorników wodnych w gruntach przepuszczalnych, wysypisk odpadów dla ochrony gruntu przy urządzaniu nowych kwater oraz ich zamknięciu po eksploatacji. Stanowią ochronę gruntów przed infiltracją niepożądanych substancji na obszarach ich składowania. Membrany wykonane z PCV stosowane są również do izolacji dachów płaskich.
Efekty działania
Geomembrany cechują się grubościami w zakresie 0,7 - 2,5mm dla PEHD i 0,5 - 3,0mm dla PCV, występują w odmianach bez faktury (gładka) i jedno- lub dwustronnie szorstka. Łączenie za pomocą zgrzewania.
Dobór
Istotne parametry i zalecany zakres (wartości średnie):
funkcje: uszczelnienie, separacja
Geomembrany płaskie z EPDM (guma syntetyczna) mają zastosowanie jako uszczelnienie w konstrukcjach zbiorników wodnych w gruntach przepuszczalnych. Stosowane są również do izolacji dachów płaskich.
Efekty działania
Geomembrany EPDM charakteryzują się bardzo wysoką elastycznością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Łączenie za pomocą klejenia.
Zastosowania
Istotne parametry i zalecany zakres (wartości średnie):
funkcje: uszczelnienie, separacja, drenaż (w układzie z geowłókniną filtracyjną)
Geomembrany stosowane są jako ochrona gruntów przed infiltracją niepożądanych substancji w konstrukcjach dróg oraz jako izolacja i odwodnienie konstrukcji mostowych.
Efekty działania
Geomembrany wytłaczane wykonane są z folii o grubościach 0,5 lub 0,6mm. Wysokość wytłoczeń najczęściej wynosi 8mm. Łączy się je na zakład. Połączenia uszczelniane są za pomozą specjalnych taśm butylowych.
Istotne parametry i zalecany zakres (wartości średnie):
funkcje: uszczelnienie, separacja
Maty bentonitowe mają zastosowanie jako uszczelnienie w konstrukcjach zbiorników wodnych w gruntach przepuszczalnych, wysypisk odpadów dla ochrony gruntu przy urządzaniu nowych kwater oraz ich zamknięciu po eksploatacji. Stanowią ochronę gruntów przed infiltracją niepożądanych substancji na obszarach ich składowania.
Efekty działania
Maty bentonitowe mają postać kompozytu (bentonit sodowy ujęty jest od spodu warstwą geowłókniny, od góry - geotkaniny). Bentonit sodowy posiada własność pęcznienia (zwiększania swojej objętości) przy styku z wodą nawet kilkukrotnie, dzięki czemu tworzy barierę o bardzo wysokiej hydroizolacyjności. Maty bentonitowe łączy sie na zakład z uzupełniającą warstwą bentonitu.
Istotne parametry i zalecany zakres (wartości średnie):